Оголошено, виробництво якої їжі потребує найбільше ресурсів планети
Науковий журналіст Марта Зараска опублікувала перелік продуктів харчування, на виробництво яких доводиться витрачати найбільше ресурсів, в першу чергу води.
У своїй колонці для видання New Scientist Марта Зараска наводить дані про те, яка їжа виходить найдорожчою для екології і водних ресурсів планети. На першому місці виявилась яловичина – для виробництва одного кілограму такого м’яса потрібно 15 тис. літрів води. Це, наприклад, втричі більше, ніж аналогічний показник курятини і у 18 разів перевищує показник пшениці. Варто зауважити, що вчені давно вказують на колосальну витратність виробництва яловичини: м’ясомолочні ферми вже зараз займають близько 70% земель, що підходять для сільського господарства.
На другому місці опинились креветки. Щоб отримати один кілограм їх м’яса, потрібно в 25 разів більше корма. Горіхи потрапили в перелік через велику потребу у воді. Так, наприклад, в Каліфорнії близько 10% всієї води, що використовує людина, йде на полив мигдалю. Тож Марта Зараска рекомендує їсти каштани – вони в цьому плані більш екологічні.
Також в топ-10 потрапили картопля фрі, яка є одним із головних джерел харчових відходів, і кава – на виробництво однієї чашки загалом на всіх етапах потрібно 550 чашок води. Банани опинились в переліку через те, що для їх зрощування потрібно дуже багато азотних, фосфатних і калійних добрив, а шоколад – оскільки 100-грамова плитка обійдеться планеті в 2 тис. літрів води.
Марта Зараска підсумовує: оскільки в найближчі десятиріччя населення Землі може зрости приблизно на 2,5 млрд, і всі ці люди будуть щось їсти, то вже зараз ми маємо переосмислити всю культуру свого харчування.